Jak aktivovat Apple Pay a jak jsou platby zabezpečené?

Aktivace Apple Pay je jednoduchá záležitost. Potřebujete platební kartu vydanou bankou, která Apple Pay podporuje, potřebujete iPhone, Apple Watch nebo počítač iMac a pak je aktivace otázkou pár minut.

V současné chvíli Apple Pay podporuje v Česku jen několik bankovních institucí. Další budou přibývat, ale konkrétní termíny zatím známé nejsou.

Apple pay je v současné chvíli podporována v Česku jen několika bankovními institucemi.
K těm patří ke dni spuštění služby, tedy k 19. únoru České spořitelna, Moneta Money Bank, Air Bank, J&T Bank, Komerční banka a mBank. Službu podporuje i platební služba Twisto a stravenkové karty Ticket Restaurant a Edenred Benefits .

Služba je funkční na iPhonech 6 a novějších, které mají NFC, a tudíž umožňují bezkontaktní přenos dat. Službu podporují všechny Apple Watch, pokud je máte, můžete mít i starší pětkový iPhone, který sám o sobě NFC nemá. Telefon nemusí mít mobilní data, služba funguje i offline.

Do aplikace Wallet (peněženky) lže přidat více karet a před platbou si pak můžete vybrat tu, kterou chcete využít. Podobně lze přidat víc karet i do aplikací jednotlivých bank a dalších Apple Pay podporujících společností.

Kvůli bezpečnosti je nutné tento proces opakovat u každého Apple zařízení znovu, pokud tedy kartu zanesete do chytrých hodinek Watch, musíte stejný proces opakovat pro iPhone a další zařízení. Automaticky se data záměrně nesynchronizují. Informace o vaší kartě zůstávají jen v daném přístroji, nevidí je ani Apple a ani obchodník.

Aby bylo možné s Apple Pay platit, musí službu podporovat platební systém obchodníka, s čímž by neměl být v Česku problém, ale ne všude v zahraničí to bude stejné. Především se jedná o terminály umožňující bezkontaktní platby.

Při platbě nad 500 korun je nutné z bezpečnostních důvodů ověřit platbu pomočí Face ID nebo Touch ID. To znamená, že buď zadáte na iPhonu otisk prstu nebo kouknete do kamery pro zabezpečení obličejem. Je to stejný princip jako u odemknutí samotného iPhonu.

A pozor, pokud nemáte jednou z těchto technologií telefon zabezpečený, tedy ho nemáte zamknutý, nemůžete Apple Pay používat. U hodinek, které tyto funkce nemají, stačí jedna autorizace při spárování s telefonem a nasazení na ruku. Pak již stačí platit přiložením hodinek k terminálu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *